Po rekordnih vrednostih v začetku meseca so se globalni delniški trgi nekoliko umirili. V ZDA so indeksi v tem tednu zabeležili rahel padec, predvsem zaradi realizacije dobičkov v tehnološkem sektorju. Kljub korekciji ostajajo trgi občutno nad nivoji s konca maja, saj jih še naprej podpira upanje na znižanje obrestnih mer in postopno umirjanje inflacije.
Ameriška centralna banka (Fed) je skladno s pričakovanji obrestno mero ohranila nespremenjeno pri 4,25–4,50 %. Projekcije pa zdaj nakazujejo dve znižanji do konca leta, kar bi lahko ponovno spodbudilo zanimanje za obrestno občutljive sektorje, kot so nepremičnine, potrošnja in tehnologija. Trgi so se odzvali mešano, saj so pričakovanja že bila vračunana, vlagatelji pa vse bolj tehtajo tveganja upočasnitve gospodarske rasti – Fed je napoved BDP za leto 2025 znižal na 1,4 %.
Tudi evropski delniški indeksi (DAX, Euro Stoxx 50) so ostali v ozkem razponu, ob šibkejših makroekonomskih kazalcih. Inflacija v evroobmočju se umirja, kar krepi pričakovanja o nadaljnjih znižanjih obrestnih mer s strani ECB. Negotovost glede izida predčasnih volitev v Franciji pa ostaja pomemben vir potencialne volatilnosti, zlasti zaradi možnih učinkov na fiskalno stabilnost v jedru EU.
Geopolitične napetosti med Iranom in Izraelom ter nadaljevanje ameriške trgovinske ofenzive (uvozne tarife) ostajajo v ozadju kot pomembni dejavniki negotovosti. Vplivajo predvsem na cene energentov in lahko v prihodnje ponovno premešajo razmerja v sektorjih industrije, logistike in surovin.
V tem okolju ostaja slovenski trg zanimiv za vlagatelje, ki iščejo stabilnost, solidne dividende in nižjo volatilnost. V primerjavi z ameriškimi delnicami, kjer so vrednotenja ponekod že izjemno visoka, ponuja domači trg privlačnejše razmerje med tveganjem in donosnostjo. Vse več vlagateljev prepoznava tudi strateško logiko pristopa »investiraj tam, kjer si stranka«. Lastništvo v podjetjih, katerih storitve redno uporabljajo, lahko nudi večjo preglednost, vpletenost in občutek soudeleženosti pri uspehu domačega gospodarstva.
Kaj je investicijska obramba pred tveganjem Iran–Izrael?
V času, ko naraščajo geopolitične napetosti na Bližnjem vzhodu, zlasti med Iranom in Izraelom, vlagatelji iščejo sredstva, ki lahko ponudijo zaščito pred morebitnimi šoki na energetskih trgih. Eden bolj zanimivih kandidatov za takšno investicijsko zavarovanje je Exxon Mobil, energetski velikan s sedežem v ZDA.
Exxonova ključna prednost je njegova geografska neodvisnost. Večino nafte in plina pridobiva iz politično stabilnih območij ZDA (Permski bazen in Nova Mehika) ter iz Guyane, kar ga varuje pred neposrednim vplivom morebitnih motenj v Hormuški ožini. Prav zaradi teh značilnosti bi Exxon ob morebitni eskalaciji napetosti lahko celo pridobil relativno konkurenčno prednost na globalnem trgu.
Z več kot 60 milijard USD vrednim prevzemom Pioneer Natural Resources je Exxon še okrepil svojo ameriško proizvodno bazo in si zagotovil dolgoročno energetsko varnost. V primerjavi z evropskimi konkurenti, kot sta BP in TotalEnergies, ki so močno prisotni v bolj nestabilnih regijah, Exxon ponuja bistveno manjšo operativno ranljivost.
Tudi podatki potrjujejo defenzivno naravo naložbe. Njegova delnica ima občutno nižjo volatilnost glede na spremembe cene nafte – beta koeficient v zadnjih dveh letih znaša le 0,47 (za primerjavo: BP ima 0,76). To pomeni, da se vrednost Exxonove delnice statistično manj ziblje v ritmu naftnega trga, kar je v kriznih razmerah pomembna prednost.
Poleg operativne varnosti Exxon ostaja tudi finančno izjemno stabilen. V letu 2024 je ustvaril 65,3 milijarde USD EBITDA, pričakovanja do konca desetletja pa gredo proti 90+ milijardam USD. Prosti denarni tok znaša že zdaj okoli 28 milijard USD letno, z jasnimi obeti za rast. Ob nizki zadolženosti in več kot 17 milijardah USD gotovine ima podjetje veliko kapitalsko fleksibilnost in predvidljivo dividendno politiko.
Tudi vrednotenje je zmerno konzervativno. S P/E okoli 15 in dividendnim donosom 3,5 % Exxon ponuja uravnoteženo razmerje med rastjo, stabilnostjo in izplačili. Čeprav je v primerjavi z evropskimi konkurenti morda nekoliko dražji, to upravičuje z nižjim tveganjem in višjo donosnostjo kapitala.
Exxon Mobil je ena redkih energetskih delnic, ki hkrati ponuja zaščito pred kratkoročnimi geopolitičnimi šoki in ostaja zanimiva dolgoročna naložba. V času, ko lahko konflikt Iran–Izrael ogrozi dobavo nafte in povzroči skok cen, Exxon zaradi svoje notranje stabilnosti in domače proizvodnje predstavlja učinkovito investicijsko zavarovanje, ki lahko ščiti portfelj, a tudi nudi rast po umiritvi razmer.
|