Tedenski komentar - Deeskalacija? Za koliko časa?
Objavljeno: 25. 04. 2025

Deeskalacija? Za koliko časa?

­

V tem tednu:

  • Trump napovedal znižanje carin na kitajski uvoz, trgi so odreagirali pozitivno.
  • Predsednik ZDA Donald Trump naj bi po poročanju časnika Financial Times avtomobilske proizvajalce izvzel iz nekaterih ameriških carin. Odločitev naj bi sledila močnim pritiskom ameriških lobistov.
  • Britanski proizvajalec izdelkov za gospodinjstvo Unilever je v prvem četrtletju zabeležil 14,8 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je približno odstotek manj kot v enakem lanskem obdobju.
  • Švicarski prehrambeni velikan Nestle je v prvem četrtletju zabeležil 22,6 milijarde frankov (24,04 milijarde evrov) prihodkov od prodaje, kar je 2,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani.
  • Delničarji Zavarovalnice Triglav bodo na skupščini 3. junija odločali o predlogu, da dividenda za lani znaša 2,80 evra bruto na delnico ter da nadzornik ostane Andrej Andoljšek, nova nadzornica pa postane Barbara Cerovšek Zupančič. Odločali bodo tudi o soglasju k izčlenitvi dela premoženja na družbo Triglav, pokojninska družba.
  • Starševsko podjetje Googla in YouTuba Alphabet je v prvem četrtletju letos dobiček v primerjavi z enakim četrtletjem lani povečalo za 46 odstotkov na 34,54 milijarde dolarjev oziroma 2,81 dolarja na delnico. Prihodki so narasli za 12 odstotkov na 90,23 milijarde dolarjev.

 

V prihodnjem tednu:

  • Četrtletna poročila: Apple, Microsoft, Amazon Facebook, Eli Lilly, Visa, MasterCard,  ExxonMobil, Coca-Cola.
  • Makroekonomski kazalci: Nemčija – Inflacija, BDP, ZDA – PCE indeks, BDP.   

Gibanje indeksov

Vir: Bloomberg  

 

Ameriški predsednik Donald Trump je potrdil, da bodo carine ZDA na kitajske uvoze, ki trenutno znašajo 145 odstotkov, “znatno nižje”. Trump je priznal, da je 145-odstotna carina “zelo visoka” in da bo ta “znatno znižana”. Čeprav ni podal natančnih številk, je poudaril, da končne carine “ne bodo niti približno blizu te številke”.

 

Ta izjava je sledila komentarjem finančnega ministra Scotta Bessenta, ki je označil trenutne carine kot “nevzdržne” in napovedal deeskalacijo trgovinske vojne s Kitajsko. Kljub temu formalna pogajanja med ZDA in Kitajsko še niso stekla, kar pomeni, da konkretni koraki za zmanjšanje carin še niso bili sprejeti.

 

Predsednik Donald Trump je tudi izjavil, da ne namerava odpustiti predsednika Fed-a Jeromea Powella, kar je pomirilo vlagatelje glede neodvisnosti centralne banke. Čeprav je Powella v preteklosti ostro kritiziral, je poudaril, da to ni razlog za njegovo razrešitev. Powellov mandat, ki se izteče leta 2026, trenutno poteka nemoteno. Trgi so na Trumpovo izjavo reagirali pozitivno.

 

Skratka, aprilske padce delnic, ki so jih sprožili novi carinski ukrepi, pritiski na neodvisnost Feda in splošna negotovost, so spremljala tudi izrazita nihanja na drugih finančnih trgih. Tečaj EUR/USD je dosegel raven 1,15, zlato je poskočilo na rekordnih 3.500 dolarjev za unčo, medtem ko so se cene nafte znižale globoko pod 70 dolarjev za sod. A do danes so se razmere že nekoliko umirile, tudi cena zlata je zdrsnila proti 3.300 dolarjem, potem ko so se pojavila poročila, da Kitajska razmišlja o začasni odpravi določenih carin na ameriške izdelke. Kitajske oblasti naj bi podjetja že pozvale, naj identificirajo izdelke, ki bi bili lahko izvzeti iz 125-odstotnih carin, kar nakazuje na možen premik proti deeskalaciji trgovinske vojne. 

Nazaj na novice
Virtualna asistentka Liri
Pozdravljeni!
Stranka potrjuje s klikom na SPREJMI IN ZAČNI, da je seznanjena s
Politiko obdelave osebnih podatkov in da soglaša z uporabo pogovornega robota za namene pridobivanja pojasnil
SPREJMI IN ZAČNI